Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar

Abdulrazak Gurnah

Shkrimtari nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah fiton Çmimin Nobel në Letërsi

7 Tetor 2021, 13:21| Përditesimi: 7 Tetor 2021, 13:54

Romancieri nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah është fitue si Çmimit Nobel në letërsi për vitin 2021. Ai fitoi këtë çmim me novelën "Parajsa" dhe u vlerësua për analizën e tij të pakompromis dhe të thellë të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatëve në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve. Gurnah, 83-vjeç jeton dhe punon gjatë në Britaninë e Madhe.

Ai lindi në 1948 dhe u rrit në ishullin Zanzibar, duke mbërritur në Angli si refugjat në fund të viteve 1960. Ai është Profesor i Anglishtes në Letërsitë Postkoloniale në Universitetin e Kentit në Caterburry.

Çmimi Nobel në Letërsi jepet nga Akademia Suedeze në Stokholm. Deri më tani 117 persona janë vlerësuar për krijimet e tyre letrare me Nobel, nga të cilët 16 janë gra. Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2020 iu dha poetes amerikane Louise Glück.

 

Ora 03:09
Fitoi çmimin Nobel për Letërsi, Abdulrazak Gurnah zbulon reagimin ‘ikonik’ në momentin që u njoftua për fitoren  

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë 2021 Abdulrazak Gurnah zbuloi rrethanat paksa qesharake në momentin kur u lajmërua përmes telefonit se do të ishte fitues. Duke ju drejtuar telefonuesit me ‘mbylle’ Gurnah duket se rutinën e tij nuk toleron t’ia ‘cenojë’ ndokush.

Romancieri Gurnah rrëfen se në momentin që po e telefonin ishte në shtëpinë e tij duke bërë një filxhan çaj dhe i ishte drejtuar telefonuesit me një gjuhë të sertë.

 "Hajde, ik nga këtu! Më lër rehat", i ishte drejtuar Gurnah telefonuesit.

Pavarësisht këtij reagimi pakëz të çuditshëm e ndoshta i cilësuar edhe si arrogant, njoftuesi arriti t’i bënte me dije fitoren e tij për çmimin Nobel.

Kujtojmë se shkrimtari romancier Gurnah fitoi këtë çmim me novelën "Parajsa" dhe u vlerësua për analizën e tij të pakompromis dhe të thellë të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatëve në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve. Gurnah është 83-vjeç jeton dhe punon gjatë në Britaninë e Madhe.

J.SH./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?