Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar

Foto nga spitali i djegur

Bota

‘Shpërthen’ zjarri në spitalin COVID në Indi, humbin jetën 11 pacientë

6 Nëntor 2021, 15:56| Përditesimi: 6 Nëntor 2021, 15:57

INDI-

Të paktën 11 pacientë kanë humbur jetën pasi një zjarr “shpërtheu” në repartin e COVID në një spital në Maharashtra, të Indisë.

Sipas mediave, shin 17 pacientë të shtruar prej të cilëve 6 të cilët shpëtuan janë zhvendosur në një repart COVID-19 në një spital tjetër, në mënyrë që të vazhdojnë të marrin trajtimin e nevojshëm mjekësor.

Arsyet e “shpërthimit” të zjarrit në spital ende nuk janë ende të qarta, megjithëse mirëmbajtja e dobët dhe mungesa e pajisjeve të duhura zjarrfikëse shpesh shkaktojnë vdekje në Indi.

Lidhur me ngjarjen tragjike ka reaguar edhe kryeministri i vendit, Narendra Modi i cili ka shprehur ngushëllimet e tij familjarëve të viktimave.

Një incident i tillë nuk është i rrallë në Indi, pasi në maj të këtij viti, kur vendi po “luftonte: me një rritje drastike dhe të menjëhershme të rasteve të COVID-19, një zjarr në një spital vrau 18 pacientë të sëmurë me virusin.

India përjetoi një valë të ashpër nga COVID-19, në fillim të 2021, ku pacientët e infektuar kishin “pushtuar” literalisht çdo cep të spitaleve në të gjithë vendin.

Rastet kanë rënë gradualisht, përmes një fushatë metodike të vaksinimit.

Sipas mediave, shin 17 pacientë të shtruar prej të cilëve 6 të cilët shpëtuan janë zhvendosur në një repart COVID-19 në një spital tjetër, në mënyrë që të vazhdojnë të marrin trajtimin e nevojshëm mjekësor.

Arsyet e “shpërthimit” të zjarrit në spital ende nuk janë ende të qarta, megjithëse mirëmbajtja e dobët dhe mungesa e pajisjeve të duhura zjarrfikëse shpesh shkaktojnë vdekje në Indi.

Lidhur me ngjarjen tragjike ka reaguar edhe kryeministri i vendit, Narendra Modi i cili ka shprehur ngushëllimet e tij familjarëve të viktimave.

Një incident i tillë nuk është i rrallë në Indi, pasi në maj të këtij viti, kur vendi po “luftonte: me një rritje drastike dhe të menjëhershme të rasteve të COVID-19, një zjarr në një spital vrau 18 pacientë të sëmurë me virusin.

India përjetoi një valë të ashpër nga COVID-19, në fillim të 2021, ku pacientët e infektuar kishin “pushtuar” literalisht çdo cep të spitaleve në të gjithë vendin.

Rastet kanë rënë gradualisht, përmes një fushatë metodike të vaksinimit.

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?