Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor

Foto ilustruese

Aktualitet

Skandali i farmacisë në Rinas, 30 euro për tampon negativ për të udhëtuar jashtë Shqipërisë

10 Maj, 21:50| Përditesimi: 10 Maj, 21:58

Si pasojë e koronavirusit, të udhëtosh jashtë Shqipërisë, është e pamundur nëse nuk ke një tampon negativ, por duket se një farmaci jashtë Rinasit e ka gjetur 'zgjidhjen' për këtë problem, duke u siguruar qytetarëve tamponë negativ falsë, me vlerën 30 euro.

Skandali u publikua nga emisioni investigativ "Fiks Fare", pas denoncimit të dy qytetarëve të moshuar, të cilët për të kaluar jashtë Shqipërisë, i kishin adresuar në një farmaci në aeroportin e Rinasit, Farmaci Arsi, ku mund të siguronin tamponë të shpejtë me përgjigje negative.

Biseda:

Fiksi: Si kaluat? Do ma bësh çik atë të testit si ma bëre për mamin dhe babin?

Farmacistja: Po. Do ikësh edhe ti?

Fiksi: Po

Farmacistja: Na tradhtove ëëëë?

Fiksi: Jo mi jo, unë jam kështu vajte-ardhje vetëm ma bëj ashtu siç ma bëre atë.

Farmacistja: Aaa që e bëra kështu…..

Fiksi: E mi që e bëre ashtu. Na e kanë bërë me detyrim na çmëndën.

Farmacistja: Të japin një letër ata për të plotësuar, atë e do që je negative se ato e regjistrojnë në sistem.

Fiksi: Po atë se shyqyr më kaloi mami dhe babi, thjesht ma shkruaj aty negative.

Farmacistja: Emër dhe mbiemër.

Fiksi: Ja ja zemër se e ke aty te pashaporta thjesht ma shkruaj aty.

Farmacistja: F…

Fiksi: Po. Po sa mirë që ju lejnë që t’i bëni kështu shpejt e shpejt. Negativ ëëë?

Farmacistja: Po

Fiksi: Sa bënte kjo?

Farmacistja: 30 euro.Faleminderit dhe udhëtim të mbarë.

Fiksi: Shyqyr që mbarojmë punë shpejt e shpejt. Faleminderit e mirupafshim.

Farmacistja: Kalofsh mirë!/ TCH

J.SH./ReportTv.al
Komento

Komente

 • Leka: 11/05/2021 03:37

  Mir mo kjo e kabo ne farmaci!po ne Shkoder i kane bo edhe agjencit turistike!

  Përgjigju
 • Rob: 10/05/2021 22:27

  Me falni si ka mundesi qe te gjithe jane budallalepsue perfshi ketu dhe gazetaret??????? Pse nuk mundet te udhetoje dikush jashte Shqiperise pa bere testin , me pagese??? Persa i perket udhetimit varet se ku do te udhetosh dhe cfare kerkesash ka shteti prites. Normalisht kur arrihet ne shtetin qe kerkon teste , testet kryhen ne vend dhe nga organet shteterore te vendit prites. Testi shqiptar nuk vlen as per ne nevojtore POR ajo qe eshte me tragjikja eshte veper MAFIOZE e mireorganizuar per te grabitur ne kufijte e shantazhit te mos pranimit per check in , kur duhet te udhetojne. Kush e vendos qe duhet testi i Covid per udhetimet jashte Shqiperise ???? ASKUSH !!!! Vetem vendi ku do te udhetoje dikush !!! Ne nje vend ku hyhet pa teste Covid , nuk mund te kerkohet te dalesh me teste Covid. Kjo eshte nje praktike mafioze duke iu marre leket , duke iu shtuar stresin dhe duke kercenuar qytetaret ! NDAL, kesaj propogande zhvatese te institucionalizuar dhe nepermjet kesaj media , qe e shkroi.Kush e thote e kush e shkruan qe nuk mund te udhetosh pa test Covid ????? A ka VKM per kete??? JO dhe JO , e pra kjo qe kerkohet ne kufijte shqiptare eshte e paligjshme nga ana e autoriteteve shqiptare , te gjitha testet dhe kerkesat jane te ligjshme nga vendet ku mberrihet po kerkesat jane te ndryshme . Disa shtete nuk duan fare teste, disa e kane karantinen e detyrueshme , disa ta bejne testin ne vend kur mberrin. Dhe testi shqiptar i paguar teper shtrenjte del i vlefshem vetem per ne tualet. E pra njerezit jane te lire te levzin ur paraqesin dokumentat e udhetimit dhe bileten, askush nga ju palaco nuk ka te drejte te imponoje nevojen e pasjes se testit Covid. Dhe duke botuar ngutjen qe nuk lejohet te udhetosh pa test covid nga Shqiperia jeni duke bere krim.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?