Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor

Artisti Ardian Isufi

Kultura

Studentët e arteve pamore mësim online, Ardian Isufi: Kontakti fizik në atelie është shumë i rëndësishëm!

23 Janar, 16:37| Përditesimi: 23 Janar, 16:40

Studentët e arteve figurative prej një viti po marrin leksione online. Vështirësitë, veçmas në degën e pikturës, multimedies dhe grafik dizajnit për pedagogët që duhet që të adaptohen me risitë teknologjike edhe artistët e rinj në rrethe nuk kanë munguar. Megjithatë, Ardian Isufi, e cilëson këtë moment, të duhurin, për ta shfrytëzuar pozitivisht

“Platforma që funksionoi në universitetin tonë, ka efekte pozitive edhe negative. Pozitive është vazhdimësia. Sa u përket arteve pamore kontakti në atelie është shumë i rëndësishëm. Ne kemi has shumë vështirësi në këtë aspekt. Mësimi në distancë duhet që të shfrytëzohet plotësisht. Problem ka qenë çështja e internetit që do një mbulim më të madh, se studentët nuk vijnë vetëm nga Tirana, por dhe nga rrethet. Mendoj se duke pas parasysh situatën e Covid 19 që ka ndikuar shumë në të gjitha marrëdhëniet tona, hap pas hapi elementi i mësimit online, sikundër edhe në botë, duhet të përmirësohet”, shprehet pedagogu Ardian Isufi.

Shpjegimi i leksioneve online për Ardian Isufin në mungesë të kontaktit fizik, është i vështirë, megjithatë ai mendon se prezantimi i diplomave më të mira në galerinë e këtij fakulteti ka qenë një tregues, se artistët nuk ndalën së bëri art as për shkak të pandemisë Covid 19

“Ka vështirësi, se element i kontaktit direkt me studentin edhe puna që bën studenti ka vendin qendror për një punë të pavarur. Në fund të vitit që shkoi, diplomat tona kanë qenë shumë dinjitoze, dhe studentët arritën të kenë diploma të një niveli shumë të lartë”, thotë Isufi.

v.d./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?