Programacion

E Hënë
12
Prill
E Martë
13
Prill
E Mërkurë
14
Prill
E Enjte
15
Prill
E Premte
16
Prill
E Shtunë
17
Prill
E Diel
18
Prill
E Hënë
19
Prill
E Martë
20
Prill
E Mërkurë
21
Prill
E Enjte
22
Prill
E Premte
23
Prill
E Shtunë
24
Prill
E Diel
25
Prill
Bota

Studimi i 'The Lancet': Covid-19 rrit rrezikun e depresionit tek personat që e kanë kaluar atë (VIDEO)

7 Prill, 11:36| Përditesimi: 7 Prill, 15:59

Të paktën një e treta e personave që janë infektuar me COVID-19 trashëgojnë simptoma afatgjata të çrregullimeve të shëndetit mendor, thuhet në një studim të publikuar në revistën shkencore The Lancet.

Në studim tregohet se më të rrezikuarit janë personat të cilët janë  pranuar në spital ose në kujdes intensiv.

Studimi zbuloi se brenda një harku kohor prej gjashtë muajsh, 34 për qind e të mbijetuarve nga COVID-19 janë diagnostikuar me një lloj çrregullimi neurologjik ose psikologjik.

Diagnoza më e zakonshme ishte ankthi, e detektuar në 17 për qind  të rasteve që janë trajtuar për COVID-19, e më pas çrregullime të humorit në 14 për qind të pacientëve.

Shkencëtarët britanikë analizuan të dhëna të më shumë se gjysmë milioni pacientëve në SHBA dhe mundësitë që ata të zhvillonin,  një nga 14 kushtet e zakonshme psikologjike ose neurologjike:

-hemorragji cerebrale

-Parkinson

-Sindroma Guillain-Barré

-psikoza

-çrregullime të humorit

-çrregullime ankthi

Rezultatet e studimit janë mjaft të rëndësishme pasi mund të ndihmojnë sistemin shëndetësor të vazhdojë të ndihmojë të mbijetuarit nga virusi.

Shkencëtarët vunë re se pacientët që kanë pasur COVID-19 kishin një rrezik 44 për qind më të lartë për të pasur sëmundje psikike krahasuar me persona që thjesht kanë kaluar gripin, si dhe kishte rreth 16 për qind më shumë gjasë që ato të përjetonin këto pasoja krahasuar me pacientë të sëmundjeve të tjera të infeksioneve të rrugëve pulmonare.

Ankthi preku 24% të të gjithë pacientëve, por kjo u rrit në 25% tek ata që pranohen në spital, 28% tek njerëzit që ishin në kujdes intensiv.

 

S.M.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?