Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
Lifestyle

‘The Simpsons’ mbërrijnë në Hong Kong, Kina censuron episodin për protestat në sheshin Tinanmen

30 Nëntor 2021, 02:39| Përditesimi: 30 Nëntor 2021, 02:41

Familja e filmave vizatimorë 'fluturon' në Kinë për të adoptuar një fëmijë në episodin e vitit 2005 "Goo Goo Gai Pan". Familja Simpsons viziton sheshin Tiananmen në Pekin, ku ata hasin në një pllakë që lexon, "Në këtë faqe, në 1989, asgjë nuk ndodhi", një referencë e mprehtë për shtypjen e demonstratës pro-demokracisë në kryeqytetin kinez.

Disney+ është lançuar në Hong Kong, por me sa duket po mungon një episod i " The Simpsons" me një shaka për sheshin Tiananmen, duke shkaktuar shqetësime për censurën, raportuan mediat. Për klientët e shërbimit në Hong Kong, sezoni i 16-të i shfaqjes së animuar të njohur Fox thuhet se kalon nga episodi 11 në 13.

Megjithatë, është e paqartë nëse episodi është hequr nga Disney+ apo nga autoritetet kineze, të cilat kontrollojnë median kombëtare nëpërmjet masave të saj "Great Firewall". Episodi, në të cilin Simpsonët vizitojnë pamjet kryesore të Kinës, përmban gjithashtu një skenë në të cilën Homer Simpson, ndërsa pranë trupit të Mao Ce Dunit në mauzoleumin e tij, e quan atë "një engjëll i vogël që vrau 50 milionë njerëz".

Në krahasim me kontinentin, Hong Kongu, një ish-koloni britanike që u kthye në Kinë në 1997, ka gëzuar liri politike dhe krijuese deri vonë. Pas protestave të gjera, të cilat ndonjëherë shndërroheshin në trazira, pushtuan Hong Kongun dy vjet më parë, rrjedha e gjërave filloi të ndryshojë.

Hong Kongu ka zbatuar një sërë masash shtesë, duke përfshirë rregullore të reja të pretenduara për censurë, të miratuara këtë verë, që ndalojnë çdo transmetim që mund të shkelë një statut gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare të vendosur nga Kina në qytet vitin e kaluar. Autoritetet thuhet se kanë urdhëruar regjisorët të fshijnë skenat fyese nga veprat e tyre grafike dhe kanë refuzuar të lejojnë shfaqjen e disa filmave në publik.

Ngjarjet në Sheshin Tiananmen në vitin 1989 ishin një seri protestash studentore në sheshin e Pekinit, të cilat zgjatën për më shumë se dy muaj. Lëvizja protestuese u shtyp me dhunë nga ushtria kineze më 4 qershor. Nuk ka të dhëna të sakta për numrin e viktimave, por statistikat zyrtare citojnë më shumë se 200 protestues dhe disa dhjetëra ushtarë të vrarë.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?