Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor

Antony Blinken

Politikë

Urdhri ekzekutiv i Biden, Blinken: Të përkushtuar për promovimin e demokracisë në Ballkan! Kim: SHBA do të luftojë të pandëshkueshmit nga korrupsioni

9 Qershor, 07:58| Përditesimi: 9 Qershor, 20:33

Urdhrin Ekzekutiv të Presidentit amerikan, Joe Biden që përfshin edhe Shqipërinë për bllokim pasurie për zyrtarët dhe ish-zyrtarët e korruptuar që kontribuojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, e ka përshëndetur përmes një postimi edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Në një postim në Twitter, Blinken shkruan se SHBA-të janë të përkushtuara për demokracinë në Ballkanin Perëndimor.

"Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit Perëndimor, duke lejuar vendet në rajon të përmbushin potencialin e tyre si demokraci të lira dhe të prosperuara. Ne jemi të përkushtuar gjithashtu në luftimin e korrupsionit dhe demonstrimin e përparësive të qeverisjes transparente dhe të përgjegjshme. Shtetet e Bashkuara e dinë se korrupsioni kërcënon barazinë ekonomike, përpjekjet globale kundër varfërisë dhe zhvillimin dhe vetë demokracinë. Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar për të promovuar llogaridhënien dhe për të luftuar pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm në Ballkanin Perëndimor dhe në të gjithë botën.

Në vazhdim të këtij angazhimi, Presidenti Biden lëshoi ​​sot një Urdhër Ekzekutiv (ZA) që ndërton dhe zgjeron Urdhri Ekzekutiv të mëparshëm, duke modernizuar regjimin e sanksioneve të Ballkanit Perëndimor duke përfshirë referenca në Marrëveshjen e Prespës 2018 dhe Mekanizmin Ndërkombëtar të Mbetjeve për Tribunalet Penale. Për më tepër, Urdhri Ekzekutiv i ri parashikon sanksione kundër personave veprimet e të cilëve destabilizojnë rajonin duke minuar institucionet demokratike dhe shtetin e së drejtës ose duke shkelur të drejtat e njeriut. Për të adresuar më mirë rrjetet e korrupsionit në të gjithë rajonin, Shqipëria është shtuar në fushën e Urdhri Ekzekutivit.

Urdhri Ekzekutiv gjithashtu autorizon vendosjen e sanksioneve ndaj individëve dhe subjekteve përgjegjëse për korrupsionin në rajon, përfshirë keqpërdorimin e pasurive publike, shpronësimin e pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet. E gjithë prona dhe interesat në pronë të personave të caktuar në përputhje me këtë Urdhri Ekzekutiv që janë ose vijnë brenda Shteteve të Bashkuara ose posedimi ose kontrolli i personave të SH.B.A. janë të bllokuara, dhe personave të SH.B.A. në përgjithësi u ndalohet të përfshihen në transaksione me ta. Përveç kësaj, individët e sanksionuar nën këtë Urdhri Ekzekutiv nuk kanë të drejtë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara dhe nuk janë të ligjshëm për një vizë amerikane.

Angazhimi ynë për të promovuar demokracinë, transparencën dhe llogaridhënien, në të gjithë Ballkanin Perëndimor është i palëkundur dhe në përputhje me standardet që vendet e rajonit duhet të plotësojnë për të siguruar qëllimet e tyre për të përparuar në rrugën Evropiane", shkruan Blinken.

Në urdhrin e firmosur Biden flet për ndryshimin e një dekreti ekzistues në qershor 2001 që përfshinte ish-Jugosllavinë. Tashmë në të do të jetë përfshirë edhe Shqipëria. Në urdhrin ekzekutiv kërkohet Bllokimi i Pronës dhe Pezullimi i Hyrjes në SHBA të Personave të Caktuar, që Kontribuojnë në Situatën Destabilizuese në Ballkanin Perëndimor. Presidenti Biden deklaron se persona të tillë përbëjnë një kërcënim të pazakontë për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara.

Kjo duket si një goditje tjetër për ish kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij pas shpalljes "Non Grata" pak ditë më parë nga SHBA. Sipas këtij urdhri, Berisha dhe familja e tij rrezikojnë t'u bllokohet pasuria që kanë në SHBA. 

Ora 20:25
Urdhri Ekzekutiv i Joe Biden, Kim: Korrupsioni dëmton politikën e jashtme dhe sigurinë, SHBA do të luftojnë të pandëshkueshmit

1622054614_websiteKim1.jpg

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim shkruan se korrupsioni dëmton politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të SHBA-së dhe partnerëve dhe aleatëve të saj. Për këtë arsye, shkruan Kim, SHBA është e përkushtuar për të kërkuar llogaridhënie dhe të luftojnë pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion. Këtë deklaratë Yuri Kim e ka bërë teksa ka shpërndarë deklaratën e Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për Urdhrin Ekzekutiv të Presidentit amerikan, Joe Biden që përfshin edhe Shqipërinë për bllokim pasurie për zyrtarët dhe ish-zyrtarët e korruptuar që kontribuojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor.

“Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të SHBA-së dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar të promovojmë llogaridhënie dhe të luftojmë pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm ", shkruan Kim.

Ora 10:45
Urdhri Ekzekutiv i Joe Biden, ambasada e SHBA: Referencë e qartë për Shqipërinë, mjet jetik drejt integrimit europian

1620383225_8000ambasadashba.jpg

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, teksa ka shpërndarë Urdhrin e djeshëm Ekzekutiv të Presidentit Joe Biden, shprehe dhe një herë angazhimin amerikan për të luftuar korrupsionin dhe ata që kërcënojnë paqen por edhe për të ndihmuar rajonin tonë në rrugën drejt integrimit euroatlantik.

"Presidenti Joe Biden miratoi një Urdhër Ekzekutiv (E.O.) të ri dje, i cili autorizon përdorimin e sanksioneve kundër personave të përfshirë në një sërë aktivitetesh destabilizuese në Ballkanin Perëndimor, përfshirë personat e angazhuar në përpjekje që kërcënojnë paqen, sigurinë dhe stabilitetin rajonal; cenojnë proceset demokratike; dhe përfshihen në korrupsion në lidhje me rajonin ndër aktivitete të tjera. Një referencë e qartë për Shqipërinë bën të qartë se Urdhri Ekzekutiv është në përputhje me punën që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë për të integruar rajonin në strukturat Europiane dhe Euro-Atlantike. Urdhri Ekzekutiv i djeshëm është një mjet jetik drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët", thuhet në postimin e ambasadës amerikane.

K.T.//ReportTv.al
Komento

Komente

 • F-35: 10/06/2021 09:10

  E mrekullueshmja Ambasadore Kim, faleminderit dhe Zoti ju bekofte Ju dhe SHBA-te!

  Përgjigju
 • Kolja: 09/06/2021 22:38

  Ore shyqyr ketij Bidenit. Keshtu i do mushka drute. More nje pitje keshim: Sala na e la shendene, Meta aty afer, Nano po ashtu. Po me keto qe po na vjedhin keto 8 vitet e fundit e qe po bejne gati edhe 4 vite te tjere? Apo kur te qethen vicat....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?