Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Politikë

Vasilika Hysi: Opozita betohej se do zhbënte Reformën në Drejtësi, ne duam sistem gjyqësor profesional! Të rrëzojmë dekretet e presidentit

7 Maj, 11:10| Përditesimi: 7 Maj, 11:47

 

Nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi, në fjalën e saj në parlament, deklaroi se duhen rrëzuar dekretet e Metës për paketën e ligjeve të Reformës në Drejtësi.

Ndërkaq Hysi thekson se opozita betohej se do zhbënte reformën por këtu shtoi se qytetarët kanë nevojë për një sistem gjyqësor profesional.

“Kryetari i Kuvendit është shumë korrekt dhe ndjek procedurën. Opozita nuk ka votuar shumë ligje që kanë të bëjnë me reformën në drejtësi. Opozita betohej se do zhbënte reformën në drejtësi, atë reformë që e kanë kërkuar që të gjithë. Presidenti ka kthyer në bllok ligjet që kanë të bëjnë me reformën në drejtësi. Çdo projekt-ligj është konsultuar me grupet që shfaqin interes.

Kthimi i rishqyrtimeve të ligjeve, është i paargumentuar ligjërisht. Ne donim që të zhdukim çdo ndikim të politiikës mbi drejtësinë. Shumica parlamentare ka meritë që mbështet reformën në drejtësi, kemi mbështetur të gjitha strukturat për të përmbushur këtë reformë dhe që monitorojnë reformën. Unë besoj se parlamenti i ri do të mbështesë reformën në drejtësi, kaq të rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë. Duam që të kemi drejtësi profesionale dhe eficente.  Të rrëzojmë dekretet e presidentit, që janë të paligjshme”, deklaroi Hysi.

Be.K.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?