Programacion

E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj
E Mërkurë
26
Maj
E Enjte
27
Maj
E Premte
28
Maj
E Shtunë
29
Maj
Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit, Rama takim në selinë e PS me shefen e misionit të OSBE-ODIHR

4 Maj, 15:19| Përditesimi: 4 Maj, 18:07

Kryeministrit Edi Rama dhe shefes së misionit të OSBE-ODIHR, Urszula Gaçek kanë zhvilluar një takimi ditën e sotme në selinë e PS-së, ku në fokus të bisedimeve ishin zgjedhjet e 25 prillit, në një kohë kur OSBE-ODIHR pritet që të nxjerrë raportin përfundimtar mbi parregullsitë dhe rekomandimet e tyre mbi procesin zgjedhor.

Në raportin paraprak, OSBE dhe Këshilli i Evropës deklaroi se po rivendoset besimi te zgjedhjet duke theksuar se procesi i votimeve në 25 prill ishte transparent dhe i qetë.

Takimi i Ramës me Gaçek vjen një ditë pas takimit të kësaj të fundit me kreun e PD-së, Lulzim Bashën, ku fokusi i takimit ishin po ashtu zgjedhjet e 25 prillit.

Partia Socialiste fitoi zgjedhjet duke marrë 74 mandate, ndërsa PD doli forcë e dytë me 59 mandate. Por ndërkohë, prej disa ditësh tashmë PD ka hedhur akuza në drejtim të PS se ka manipuluar zgjedhjet.

Më herët gjatë ditës së sotme, Basha e quajti 25 prillin "masakër elektorale", duke akuzuar me emra konkret një sërë deputetësh e politikanësh, me në krye Edi Ramën, pasuar nga Tom Doshi e Aqif Rakipi sipas së cilit vodhën zgjedhjet.

Kryedemokrati shtoi se PD-ja po vijon mbledhjen e fakteve që vërtetojnë se si kjo treshe ka tjetërsuar rezultatin e 25 prillit.

Shefeja e misionit të OSBE-ODIHR, Urszula Gaçek sot te selia e PS

J.SH.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    25 prilli, a mendoni se pas ankimimeve të PD -LSI do kemi ndryshim rezultati në qarqe apo në rang kombëtar?