Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
Kronikë

VIDEO/ E trishtë! Bregdeti i Vlorës shndërrohet në ‘kosh plehrash’, Leli mbledh ekipin dhe ia nisin pastrimit

29 Nëntor 2021, 13:08| Përditesimi: 29 Nëntor 2021, 15:16

Në “kosh mbeturinash” është shndërruar bregdeti i Vlorës, në një kohë kur kryetari i Bashkisë Dritan Leli i është futur punës “me kokë" për pastrimin e ambienteve publike.

Karrige pa pronarë, shishe që i duhen 450 vite për t’u dekompozuar dhe solucione pastrimi boshë, kanë mbuluar rerën e bregdetit të Vlorës, pasi dallgët si sollën ato nga moti i keq.

Disa ditë më parë kryebashkiaku i Vlorës është “kapur” duke i hedhur soliucion rrugës për ta pastruar, ndërsa edhe ditën e sotme bashkë me ekipin e tij kanë mbledhur mbeturinat nga bregdeti i Vlorës, pas pamjeve dramatike të puyblikuara më herët.

Kryeministri Edi Rama ka nisur aksionin e pastrimit pikërisht në Vlorë, në Pyllin e Sodës, për ta shtrirë atë në të gjithë territorin shqiptar. Gjatë fjalës së tij ai nuk la pa thumbuar edhe Dritan Lelin duke thënë se në vend që Vlora të ishte model është kthyer në shembullin më të shëmtuar të abuzimit me mjedisin.

Pas këtij momenti Leli nisi “aksionin” tij në qytetet.

Ora 15:06
Bregdeti i ‘pushtuar’ nga mbeturinat, Leli del në terren me ekipin e pastrimit dhe ia nisin punës: Mos abuzoni me tokën, mos abuzoni me detin

Për fotografinë e bregdetit të Vlorës të “pushtuar” nga plehrat, ka reaguar kryetari i Bashkisë, Dritan Leli, i cili së bashku me ekipin e tij dolën për aksionin e radhës së pastrimit.

“Kushtet e motit nuk i kontrolloj dot”, ka shkruar ai, ndërsa theksoi se edhe pse njuë ditë pushimi ata kanë dalë të pastrojnë “ç’kishte nxjerrë deti gjatë natës”.

Duke iu drejtuar personave që abuzojnë dhe hedhin në det mbeturinat e tyre, ai shprehet se duhet të ndërgjegjësohet duke thënë se gjithçka kthehet sërish në tryezë përmes peshkut që hamë.

“Mos abuzoni me tokën, mos abuzoni me detin!”, shkruan ai në rrjetin e tij social Facebook, ku edhe ka postuar fotografitë e aksionit të pastrimit.

J.GJ./ReportTv.al
Komento

Komente

 • Vlore: 29/11/2021 13:54

  Jo vetem bregu por gjithe qyteti eshte kthyer ne kosh mbeturinash me kete njeri te pa afte e vet plehre si plehra qe kane per detyre te pastrojne.dje pasi u ngrit na kafja mori je tel drejtorin e pastrimit te derg puntore te pastronin bulevardin ne lungomare.erdhen pas 10 min puntoret kerkonin fshese neper lokale se skishin.koshat e mbeturinave kane qe me qofte Largun Shpetim qe sjane nderruar.para nje jave nderruan vetem ato neper rruge kryesore se neper lagje rrine koshat shtrire se srrine dotme kembe aq te vjeter jane.ky eshte Leli edhe Firma e pastrimit hotel Duka.

  Përgjigju
 • Kucioti: 29/11/2021 13:34

  Leli ka vdekur po s,tregon.Na i beri peshqesh i gjati kete legenin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?