Moment nga ndeshja

Euro 2024/ Portugalia përmbys 2-1 Çekinë në limite, Ronaldo dhe Pepe vendosin rekorde

18 Qershor, 22:55| Përditesimi: 18 Qershor, 22:58

LEIPZIG - Europiani "Gjermani 2024" ka mbyllur mbrëmjen e së martës ndeshjet e para në të gjitha grupet. Në atë F, Portugalia përmbysi 2-1 Çekinë në një ndeshje më shumë se të luftuar, me raste, gola dhe rekorde.

Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll 0-0, paçka se Portugalia dominoi dhe 45 minutat u zhvilluan vetëm në njërën anë të fushës. Kur askush nuk e priste, supergoli i Provod në minutën e 62 i dha epërsinë çekëve.

Kjo gjë "ndezi" ekipin e Martinez që shtoi presionin në sulm. Si pasojë e aksioneve të shpeshta, Portugalia detyroi Hranac që në minutën e 69 të shënonte në portën e tij, për barazimin 1-1.

Duhej minuta e dytë shtesë që i sapofuturi Conceicao të shënonte golin e dytë dhe të përmbysjes te Portugalia, me "Luzitanët" që marrin tri pikë dhe barazojnë Turqinë në krye të Grupit F. Nga ana e saj Turqia mundi 3-1 Gjeorgjinë.

Në përballjen e Leipzigut Cristiano Ronaldo u bë lojtari i vetëm që ka luajtur në gjashtë Kampionate Evropiane, ndërsa Pepe lojtari më i vjetër që luan në Euro në moshën 41 vjeç e 113 ditë.

Renditja e Grupit F

Formacionet zyrtare:

Portugalia: Diogo Costa, Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes, Dalot, Bruno Fernandes, Vitinha, Cancelo, Bernardo Silva, Rafael Leao, Ronaldo.

Çekia: Stanek; Holes, Hranac, Krejcí; Coufal, Soucek, Provod, Sulc, Doudera; Kuchta, Schick.

KLIKO për të parë renditjen në të gjitha grupet e Euro 2024 pas ndeshjeve të para

Ikën Rrumbullaku dhe 12 drejtorët e policive në qarqe, si e vlerësoni?