Programacion

E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
E Diel
30
Janar
E Hënë
31
Janar
E Martë
1
Shkurt
Kultura

Festa e Pavarësisë, inaugurohet kinemaja e re në Vlorë! Kapacitet prej 300 vendesh, dhuratë nga BE

29 Nëntor 2021, 15:35| Përditesimi: 29 Nëntor 2021, 15:45

Festa e Pavarësisë është pritur këtë herë ndryshe në Vlorë, ku mbrëmjen e 28 Nëntorit u përurua për pas një mungesë të gjatë Kinemaja e parë e qytetit në sallën e koncerteve të Pallatit të Kulturës, “Labëria”.

Dhuratë nga BE, salla e kinemasë së re ka një kapacitet prej 300 vendesh, ndërsa mbrëmjen e së dielës me rastin e festës së Flamurit u shfaq për publikun  filmi “Nëntori i dytë”.

Pjesë e takimit promovues ishte dhe kryebashkiaku Dritan Leli, por edhe miq të ftuar nga Kosova.

“Vendosa që t’ju thërrasë të gjithëve pikërisht në Sallën e re të kinemasë në Pallatin e Kulturës, ‘Labëria’. Ju jashtë patë një bust të vogël të një labi dhe në faqen e murit përballë të Teatrit ‘Petro Marko’ bëmë risjelljen e tyre në vëmendjen e publikut. Janë disa piktura unike, që ne i kemi sjellë në këtë ditë”, tha Leli.

“Vlora dhe vlonjatët presin heroin tonë kombëtar Isa Boletini, të cilin të derdhur në bronz ua kemi sjellë nga Mitrovica, nga Kosova këtu.  Dhe në emër të strënipit Gazmend Boletini ju përcjell përshëndetjet tona dhe urimet për festën e Flamurit…", tha kryebashkiaku. 

Shfaqja e filmave do të kryhet çdo dy javë, ndërsa nuk do të mungojnë dhe filmat vizatimorë për të vegjël.

Javët në vazhdim do të shfaqen filmat të ndryshëm shqiptarë dhe të huaj, ku një ndër ta do të jenë filma të kompozuar nga Kujtim Laro, siç është edhe 'Lulekuqet mbi mure'.

SI.E.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë: