Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Sociale

Godina e braktisur në Vlorë ‘strehë’ e narkomanëve! Banorët: Hyjnë e dalin të rinj me shiringa droge (VIDEO)

5 Nëntor 2020, 12:39| Përditesimi: 5 Nëntor 2020, 13:51

Një godinë e braktisur prej vitesh, së fundmi është kthyer në bazë për përdoruesit e dograve të forta me shiringë 

Në lagjen  “Lef Sallata”  në qendër të qytetit të Vlorës, banorët janë të shqetësuar. Çdo ditë ata shohin të rinj që hyjnë e dalin nga kjo godinë e braktisur,  duke lënë pas shiringat e injeksioneve.

“Pse duhet të ruhemi nga COVID, ku pandeminë  e kemi këtu. Rrezik për fëmijët tanë. Për ne. Shikojmë të droguar. Shiringat mi hedhin tek lulet. Vijnë në çdo orë të ditës dhe natës. Gjynah, mosha të reja. Fëmijët tanë shikojnë ato gjëra. Kemi frikë sepse nesër mund ta pësoje edhe fëmija ime”, tregoi një tregtare.

“Pleqtë shkojnë dhe e kanë kthyer në banjë publike. Të hapë sytë bashkia dhe ta rregulloje. Kam frikë se po t’i shikoj më thotë pse më shikon dhe tak më ngul një thikë. Çdo ditë vijnë, çdo ditë”, tha një grua.

Si kjo ndërtesë në Vlorë ka shumë. Përdoruesit e drogës i kanë kthyer ato në baza të frikshme...

“Duket vetë, pisllëk dynjaja. Kemi frikë nga infeksione. Paguhen taksa për pastrim”, u shpreh një banor.

“Duhen prishur. Të eliminojnë këto drograt që mund të shkaktojnë probleme infeksioni. Nuk ke çfarë ti bësh. Shqetësim për të gjithë. Duhet shkatërruar”, tha një tjetër.

Në qytetin e Vlorës pak kohë më parë për shkak të mbidozës një 33-vjeçar u gjet i vdekur në një godinë të braktisur,10 ditë pasi ishte shpallur i humbur.

1604577417_1604576501godina.jpg

G.M.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?