Programacion

E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar

Komisioni 'Becchetti', Alfred Rrushaj: PS po shkel Kushtetutën, ne do të bëjmë gjithçka për ta ngritur! S'kemi marrë asnjë propozim për vettingun

12 Tetor 2021, 14:25| Përditesimi: 12 Tetor 2021, 14:29

1634041675_IMG20210913WA0005.jpg

Edhe pse homologu i tij socialist bëri thirrje që ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e afateve të vettingut të bëhen sa më shpejt, kreu u Grupit Parlamentar demokrat Alfred Rrushaj thotë se ende asnjë propozim zyrtar nuk ka mbërritur në Selinë Blu. 

"Ne nuk kemi marrë asnjë kërkesë nga askush deri tani. Ne jemi të gatshëm të diskutojmë për çështje shumë më të rëndësishme siç është ndryshimi i Kodit Zgjedhor apo çështje të tjera", tha Rrushaj. 

Sa i përket çështjes së ngritjes së komisionit "Becchetti", Rrushaj shprehet se mazhoranca po shkel kushtetutën me qëndrimin e saj. 

"Ka një vendim të palës tjetër për të mos pranuar ngritjen e komisionit hetimor "Becchetti". Justifikimi për këtë është një letër e avokatit të shtetit dhe socialistët thonë që ngritja e këtij komisioni është kundër interesit të Shqipërisë. Në fakt është kundër interesit të Shqipërisë. Kjo në shkelje të plotë të Kushtetutës dhe të vendimeve të qartë të Gjykatës Kushtetuese. Ne nuk do ta pranojmë këtë. Do të bëjmë gjithçka që ky komision të ngrihet dhe shqiptarët ta dinë pse do të paguajnë 120 milionë euro", tha ai. 


Lajmi kryesor:

PD-PS dakord që komisioni hetimor për '25 prillin' të kalojë të enjten! Debat për 'Becchetin', mazhoranca s'e pranon, Rrushaj: Po shkelet Kushtetuta


K.T./ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?