Programacion

E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
Politikë

Meta: Struktura paramilitare brenda PD-së! Detyra e Bashës të vendosë legjitimitetin e tij! S'e mohoj dobësinë që kam për Berishën

14 Janar, 13:28| Përditesimi: 14 Janar, 13:57

 

Përplasjet në selinë blu, për Presidentin Ilir Meta nuk janë probleme mes Bashës dhe Berishës, por e shkatërrimit të llogaridhënies brenda vetë opozitës dhe PD-së. Meta deklaroi se brenda PD-së ka struktura paramilitare ndërsa nuk e mohoi ‘dobësinë’ e tij për ish-kryeministrin Sali Berisha. Presidenti theksoi se Basha ka për detyrë të vendosë legjitimitetin e tij.

"Nuk mendoj se është një problem mes Bashës dhe Berishës por shkatërrimit të llogaridhënies edhe brenda vetë opozitës dhe PD. Kam qenë kryeministër, jo pakicë, por shumicë, ka fituar kundër Fatos Nanos, edhe në Parlament kam pasur shumicën e grupit parlamentar. Nano bëri disa deputetë dhe bëri ndryshime në qeveri. Unë dhashë dorëheqjen për të dhënë zgjidhe politike. Kemi të bëjmë me një krizë legjitimiteti, e kanë pranuar vetë, dualizmi, etj etj. Është e vërtetë që është zgjedhur zotëria në zgjedhje se ka pasur përkrahjen e Berishës, Palokës, Vokshit, Këlliçit. Papritur këta njerëz jo vetëm ja heqin përkrahjen, por i vënë në pikëpyetje legjitimitetin. Është detyra e tij të vendosë legjitimitetin e tij. A tha s'do ketë Kuvend se s'dua të përçaj partinë, kur u mblodhën firmat shpalli dhe ky kuvend. Nuk vuri në rendin e ditës votëbesimin e tij. Nëse do të shpëtosh partinë dhe të tregosh që je ndryshe, afroje një javë para kuvendin. Struktura paramilitare në PD, kjo është zgjidhja? Nuk e kam fshehur që kam dobësi për doktor Berishën. Po dole në krye të revolucionit duhet ta drejtosh atë në çdo sekond. Revolucioni bën edhe ndonjë gabim."-tha Meta.


Lajmi kryesor:

Meta del hapur pro Berishës, telefonata me Këlliçin për ta orientuar në protestë: I thashë mos bini pre e provokimeve! Basha të legjitimojë veten (VIDEO)


M.Ç//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?