Ekonomi

‘Ndërtimi, sektor vulnerabël për pastrimin e parave’, drejtori DPPPP, Koçi: Bëhen transaksione marramendëse! Braçe e pyet: Si ndahet 'torta' mes deputetëve e ministrave

24 Nëntor, 19:30| Përditesimi: 24 Nëntor, 19:51

Ka nisur me fyerje, debat dhe akuza mbledhja e Komisionit të Ekonomisë për projektligjin e pastrimit të parave. Kryetari i Komisionit Eduard Shalsi dhe deputeti i opozitës Edmond Spaho i kaluan vijat e kuqe të etikës në replikat mes tyre.

Bumi i ndërtimeve në kryeqytet është sektori që po pastron paratë ishte shqetësimi i ngritur nga deputeti i PD, Arbi Agalliu.

 'Brenda Unazës së Tiranës, zor se gjenë ndërtim të ri nën 2 mijë euro metri katror. Madje shkon edhe në 3 apo 4 mijë euro. A ka nga ana juaj një sipërmarrje edhe në bashkëpunim me institucionet e tjera të hetimit, sepse nga ajo që perceptohet, sektori i ndërtimit është sektori ku pastrohet paraja', deklaroi Agalliu.

Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave, Elvis Koçi, pranoi se sektori i ndërtimit po kryen transaksione në vlera marramendëse dhe për ta frenuar ka propozuar licensimin e ndërmjetësve të pasurive.

 'Sektori i ndërtimit ka transaksione në vlera të larta dhe është vulnerabël për t’u përdorur për pastrim parash. Ne kemi propozuar licensimin e ndërmjetësve të pasurive të paluajtshme për ta përmirësuar', deklaroi Koçi.

Si është ndarë torta e pastrimit të parave mes politikanëve, ministrave dhe apo zyrtarëve të tjerë ishte insistimi i deputeti Erion Braçe ndaj drejtorit të pastrimit të parave..

 “Personat e ekspozuar politikisht, kryeministra, zv/kryeministra, ministra, deputet, e më gjerë, në një analizë që ju keni, si është ndarë torta e pastrimit të parave midis këtyre tipologjive dhe a keni një analizë risku për të goditur fenomenin?”, u interesua Braçe.

'Analizë kombëtare të riskut është iniciuar në 2019 dhe përveç kësaj janë bërë dhe vlerësime risku sektoriale. Tipologjitë i kemi të publikuara, tipologji nga më të ndryshmet. Vepra bazë që prodhon para të pista janë trafiqet e narkotikëve dhe e dyta korrupsioni', përfundoi Koçi.

Projektligji i ri për parandalimin e pastrimit të parave u miratua në Komisionin e Ekonomisë, ndërsa qëllimi i tij kërkon të frenojë këtë fenomen.

M.Q./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?