Programacion

E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj
E Mërkurë
26
Maj
E Enjte
27
Maj
E Premte
28
Maj
E Shtunë
29
Maj
Aktualitet

Vlorë, janë vaksinuar rreth 40 mijë qytetarë, shefi i epidemiologjisë: Vaksinimi ndikon në fluksin e turizmit! Kemi rënie të sëmundshmërisë

3 Maj, 12:19| Përditesimi: 3 Maj, 12:37

Vijon procesi i vaksinimit në qytetin e Vlorës. Deri ditën e sotme për rrethin e Vlorës janë vaksinuar kundër COVID rreth 40 mijë qytetarë, ndërkohë që po merret doza e dytë e vaksinës.

Shefi i epidemiologjisë në Vlorë Agron Bashllari shprehet se per banorët e Vlorës po marrin dozën e dytë dhe deri tani janë vaksinuar 40 mijë qytetarë.

Çdo qytetar që merr dozën e dytë është njoftuar nëpërmjet telefonit, ndërkohë që ka qytetarë që duan të udhëtojnë jashtë shtetit kërkojë ta bëjnë më shpejtë fazën e dytë të vaksinimit, por kjo nuk është e mundur pasi duhet të repektohen rregullat.

Efekti i vaksinimit të popullatës ndikon dhe në fluksin e turizmit, ku në qytetin e Vlorës pritet të ketë fluks të shtuar.

"Në pallatin e sportit si pika kryesore e vaksinimit vijon vaksinimi i personave me ritme të larta, i atyre që po kryejnë dozën e dytë. Vlora ka ritëm të lartë vaksinimi,  deri tani po arrijmë në 40 mijë persona. Në qendrat shëndetësore dhe në pika të tjera të vaksinimit gjithashtu vazhdon vaksinimi. Të gjithë personat që kanë dpozën e dytë kanë datën e shënuar njëkohësisht komunikohet dhe në telefon. Kartela e vaksinimit tregon dhe datën kur duhet të paraqiten. Ata që kanë probleme shëndetësore apo personale dhe e shtyjnë vaksinimin me disa ditë  përsëri janë llogaritur. Shikojmë që ka kërkesë nga qytetarë që duan të udhëtojnë jashtë vendit për ta bërë në afat më të shkurtër nga sa lejohet vaksinimi për shkak të nevojave personale por kjo nuk është e mundur detyrimisht duhet të respektojmë rregullat. Ne punojmë me të gjitha vaksinat që janë ofruar nga ministria e shëndetësisë. Nuk kemi patur probleme as mungesa. Kërkojmë me insistim nga personeli shëndetësor por dhe nga popullata të vazhdojë puna me ritme të larta pasi siç e pamë këtë fundjavë kishim një numër të lartë të ardhurish për turizëm që do të thotë se ditët në vijim do të jenë ditë me më shumë njerëz dhe duhet ta vaksinojmë më shpejt popullatën.", tha ai.

Bashllari shprehet se ka rënie të sëmundshmërisë nga virusi, ku nga 60 testime ditore nuk kemi gjetur asnjë rast. Ndërkohë personat që kanë bërë vaksinën e dytë ndihem më të sigurt dhe nuk kanë pasur asnjë .

"Ditët e fundit 50-60 testime ditore, kemi kapur nbjë ose asnjë rast dhe kjo tregon se kemi rënie të sëmundshmërisë", shtoi Bashllari.

Shqipëria dje arriti objektivin e 500.000 vaksinimeve anti COVID, 29 ditë para afatit. Objektivi i rradhës është që të arrihen 1 milion vaksinime.

Be.K.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    25 prilli, a mendoni se pas ankimimeve të PD -LSI do kemi ndryshim rezultati në qarqe apo në rang kombëtar?