Ekonomi

Akcizë 6% për gazin që përdoret për ngrohje e gatim, Konfindustria kundër: Do të ketë pasoja, rëndon bizneset dhe qytetarët

Pas prezantimit të paketës fiskale për 2022, Konfindustria shprehet kundër propozimet të qeverisë për akcizë 6% për gazin që blihet nga qytetarët për ngrohje dhe gatim. Sipas Gjergj Buxhukut këto propozime do të rëndojnë drejtpërdrejt te bizneset dhe qytetarët dhe do të favorizojnë oligopolet e karburanteve dhe gazit të lëngshëm

31 Tetor, 17:18

Ekonomi

 • 2 vite nga tërmeti, 1400 familje futen në shtëpitë e reja! U premtua të mbyllej në 2020, rindërtimi përfundon në 2022

  Eduard Zaloshnja: Aftësia e shlyerjes së borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon

  Kush humbi e kush fitoi me paketën e re fiskale! Taksat, akciza dhe tatimi mbi pagat, çfarë u ndryshua

  Hekurudha Durrës-Prishtinë, ministrat e Infrastrukturës së Shqipërisë dhe Kosovës: Nxit ekonominë e dy vendeve

  ‘Paketa fiskale godet më të dobëtin’, Braçe bën propozimet: Hiqni favorizimet tek hotelet me 5 yje, tek birra, ndërtimet në bregdet dhe taksoni pijet alkoolike

  PD amendament për uljen e TVSH, ministrja e Financave: Nuk sjell ulje të çmimeve, e provuam vjet me biznesin e vogël dhe çmimet nuk ndryshuan

  Buxheti dhe paketa fiskale 2022, eksperti: Duhej më shumë mbështetje për prodhimin, taksat e reja dëmtojnë bujqësinë

  Shalsi-Spaho sherr e fyerje në Komisionin e Ekonomisë: Paratë po i pastron ndërtimi! Braçe: 'Torta' ndahet mes politikanëve e ministrave

  Shifrat e INSTAT/ Në tremujorin e tretë të 2021-it energjia elektrike u rrit me 12%, humbjet në rrjet ranë me 5.7%

  Eurobondi prej 650 mln eurosh, Ministrja e Ekonomisë: Hera parë në histori që e marrim me afat 10-vjeçar shlyerje! Borxhi publik shkon në 80.2%

  Kryhen 24% e punimeve në rrugën Orikum-Dukat, ministrja e Infrastrukturës: Brenda tre vitesh përfundojnë punimet

  Komisioni i Ekonomisë miraton buxhetin 2022, ndryshime fondesh shumë institucione! Në total shtohen 1.7 miliardë lekë, 200 mln për partitë politike

  Rama: Zyrat e punës janë pasive, do të rikonstruktohen! SKEMA se shteti do i paguajë biznesit të vogël trajnimet për punonjësit

  Rama: Zyrat e punës janë pasive, do të rikonstruktohen! Edhe për kamarier kërkohet kualifikim, shteti do i paguajë biznesit të vogël trajnimet për punonjësit (VIDEO)

  Debatet për TVSH-në/ Braçe te 'Ekonomia': Pse bujqësia goditet e para, hotelet me 5 yje janë favorizuar me kazinotë! Ministrja: Do hiqen favorizimet dhe për turizmin

  Jo 65 lekë por 40 lekë për litër, kërkohet ulja e taksës së karburantit për jahtet, diskutime te 'Ekonomia'!

  Buxheti 2022 për fermerët, ministrja: 7.1 mld për mbështetje dhe investime në zhvillimin e bujqësisë

  Eurobondi/ Shqipëria merr 650 mln € në tregun e huaj, eksperti: I nevojshëm për të financuar deficitin! Shqetësim është niveli i borxhit në vend

  Projekt-buxheti 2022, Ja si e vlerëson eksperti I ekonomisë Anastas Angjeli planin e qeverisë

  Buxheti 2022 për Shëndetësinë, Rama: Brenda mandatit 40% rritje pagash për mjekët! Vlerësimi i tyre sipas performancës! Ministrja: 2.7 mln lekë për planin e vaksinimit

  Mungesa e mjekëve, Rama: 4 vite, i vetmi vend në planet pa asnjë specializim! Sot ky boshllëk i krijuar po mbyllet

  Rama: Spitali i Fierit, hap i parë për autonominë spitalore! Bluzat e bardha të paguhen sipas kontributit dhe performancës

  Buxheti i 2022 për Shëndetësinë, Ministrja tregon objektivat: Do rrisim pagat e personelit shëndetësor! 2.7 mln lekë për planin e vaksinimit

  Miratohet në tërësi buxheti 2022 në Komisionin e Veprimtarisë prodhuese me 2 ndryshime! I merren 500 milionë lekë Turizmit dhe i kalojnë fondit rezervë për bashkitë

  Veprimtaria Prodhuese miraton buxhetin dhe Paketën Fiskale 2022, 500 milionë euro i merren turizmit dhe i shkojnë fondit rezervë për bashkitë

  Nis fushata/ 'As i vjetër e as i ri, jam thjesht lek'! Gent Sejko: Të çrrënjosim termat ‘i ri dhe i vjetër’

  Performanca financiare, Ministria publikon shifrat për 10 muaj: Tejkaluam planin për mbledhjen e të ardhurave, 66 miliardë lekë më shumë! 5 produktet kryesore

  Pandemia rriti pushimet e shqiptarëve brenda vendit, uli në mënyrë drastike ato jashtë Shqipërisë! Durrësi e Vlora destinacionet e preferuara

  Zv.kryeministri i përgjigjet opozitës: Biznesi i vogël do ta ketë taksën zero, për çfarë oligarkësh flisni? Mandati i tretë në shërbim të qytetarëve

  Shqipëria dixhitale, Rama: Jo më sportele për shërbimet, shmangin korrupsionin në administratë! Ngremë qendrën e mbrojtjes kibernetike për sistemet tona

  Rama: Shumë shpjet nisin punimet dhe për portin dhe aeroportin e Vlorës, janë 'fabrika' pune

  Rama nga Llogaraja: Investimet do të sjellin turistë elitarë në Shqipëri dhe do të forcojnë ekonominë, një rrugë e re zhvillimi po hapet për banorët e zonës

  Rama nuk pret shiritin e fillimit të punës në tunelin e Llogarasë, fton një vajzë të re: U bë simbol i këtij rrugëtimi

  Rama: Tuneli i Llogarasë, gjerdani i të gjitha investimeve të bëra në zonën e Labërisë! Sjell zhvillim ekonomik dhe të ofertës turistike

  Nisin sot punimet për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, Rama: Shkurton kohën në 7 minuta

  Ekonomi nën pandemi/ Biznesi 948 mln € humbje në 2020-n, COVID 'goditi' industrinë nxjerrëse, 261 mln euro më pak! Ndërtimi e 'mundi' koronavirusin

  Reformimi i sektorit të Energjisë, nënshkruhet marrëveshje me Agjencinë Franceze për Zhvillim, Shqipëria merr 50 mln euro kredi të butë

  Miratohet nga AMF platforma BKT smart invest, aplikacioni për investime ndërkombëtare

  Niveli më i ulët historik/ Kredia e keqe zbret në 6.49%, Banka e Shqipërisë: Përmirësim i gjendjes financiare të bizneseve dhe rritje e fuqisë paguese

  Ministrja e Ekonomisë i përgjigjet PD: Buxheti 2022 parashikon ulje të borxhit dhe rritje të mbështetjes të shtresave në nevojë