Kultura

Teatri Metropol vjen këtë sezon me larmi aktivitetesh, ja Kalendari i Festivalit “Adriatik” 6-19 shtator 2021

Teatri Metropol vjen këtë sezon me larmi aktivitetesh. Nga shfaqje teatrore, te festivale, koncerte e takime a diskutime me studiuesish e artistësh. Nis me Festivalin “Adriatik”, në datat 6- 19 shtator, i cili organizohet në kuadër tëprojektit AIDA (Adriatic Identity through Development of Arts), një projekt i përbashkët dhe i rëndësishëm mes Italisë-Shqipërisë dhe Malit të Zi

6 Shtator, 19:20

Kultura

 • Nis punimet Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike, Gjinushi: Arritja më e madhe! Nikolla: Albanologët shqiptarë qëndrojnë me dinjitet në krah të dijetarëve të shquar evropianë e botërorë

  SPECIALE/ Libri në kohë COVID-i, si erdhi panairi i 24-ët?

  ‘Historia Shatku’, dokumentar për familjen dibrane që i dhuroi vendit juristët e shquar

  “Kolonja e piktorëve të vegjël” zbret në Korçë! 30 artistë 'hedhin' atraksionet turistike në telajo

  Shqipëria 'harron' alfabetin shqip, por ka festë në Maqedoninë e Veriut për 113-vjetorin e Kongresit të Manastirit! Krerët e shtetit atje urojnë shqiptarët

  'Rozi dhe domatja kërcimtare', edukim për ushqimin...Rovena Rozhani e Dhurata Thanasi sjellin librin për fëmijë

  Panairi i Librit 2021/ Veliaj i jep çmimin e autorit më të mirë shkrimtarit Virgjil Muçi

  SPECIALE/ Tituj të rinj, rikthehet panairi i librit! Rita Petro për Report Tv, së shpejti me një libër në prozë! Kryetari i Shoqatës së Botuesve: Pak hapësirë për librin, bibliotekat në shkolla të varfra

  Ekspozita e rrallë me skicat e ish-oficerit austriak, arkivuesi Pjetër Logoreci: Për të njohur shqiptarët duhet të jetosh me ta

  Marubi “rikthehet” në Shkodër! Ekspozita shqiptaro-osmane

  “Jorgoja i Tropojës”, një rrëfim nga thellësitë e realitetit të jetës nga Bislim Ahmetaj

  Katër vjet pa Dritëro Agollin, ditëlindja me Migjenin

  Komedia "Kutia e Zezë" rikthen publikun në teatrin ‘Migjeni’

  Miqtë një film dokumentar për Bashkim Finon: Politikani që ishte mik i të gjithëve

  Lika Janko, 'Pikasoja' shqiptare e Bullgarisë! Rrëfimi i ministrit bullgar, Velisllav Minekov ekskluzivisht për Report Tv

  'Humus' i koreografit Julind Dervishi, premierë në TKOB! Trupa e baletit bën thirrje për një planetit të pastër

  Moderatori i emisionit 'Veri Jug' në 'Report Tv' merr 'Diplomën e Nderit' në Festivalin e Poezisë Mesdhetare në Romë: Vlerësimi më i lartë për krijimtarinë time

  Ekspozohen 3 vendbanime historike në muzeun e Shkodrës, arkeologët: Pasuri për ruajtjen e vlerave të trashëgimisë kulturore

  Kompozitori Limos Dizdari prej 12 ditësh, proteston i vetëm para kryeministrisë: Sot më kanë mbetur vetëm rrobat e trupit, si po ma marrin padrejtësisht shtëpinë e Kulturës që ngrita në Ksamil

  Piktori nga Shkodra magjepset nga peizazhi i Dardhës! Agim Kadillari: Piktura për mua është përjetim sublim

  Olen Cesari, në mbrëmje magjike për 30 vitet e miqësisë italo-shqiptare

  “Muaji i letërsisë”, artistët e vegjël këngë dhe recitime në QKF

  Paralajmërimi që i erdhi botës nga e shkuara për fenomenet që po jetojmë sot

  "Lady D", frymëzim për vajzat që duan të jenë vetvetja

  'Vjeshta n’Shkodër' pret me këngë artizanë e bujq

  Ekspozita ‘Ditët e Mios’, 23 piktorë ndërkombëtar frymëzohen me ngjyrat e Korçës

  4 vite pa Dritëro Agollin, mbrëmje poetike në Gjirokastër

  ‘Java e gjuhës italiane’, Antonio Maggio koncert në Berat, qëllim promovimi i gjuhës dhe Kulturës së Italisë

  Sekretet e Helenës në studion muze të Ismail Kadaresë! Dhurata e fejesës që zbardh misterin e origjinës hebreje të shkrimtarit të madh

  150 vjetori i “Homerit” shqiptar në Shkodër! Shkodra përkujton Gjergj Fishtën, akademikë e studiues: Veprat e poetit, pasuri e Kombit

  Konispol/ Përkujtohet rilindasi kombëtar Hasan Tahsin

  Lezhë/ Akordohen çmimet 'At Gjergj Fishta' në gazetari, botuesi: Surprizë vërtet e këndshme

  Shëtitorja e Belshit mban emrin e Lika Jankos, ‘Pikasoja me fustan’! Ministri bullgar i Kulturës Minekov nderon artisten me rrënjë shqiptare

  I kushtoi video tragjedisë së Otrantos, artisti Jonian Bisai fiton çmimin ‘Idromeno’

  Artistja Liliana Çika surprizon me nudot e kuqe! Piktorja, nga Italia në Tiranë me një ekspozitë befasuese

  Ismail Lulani rikthehet me një ekspozitë të rrallë retrospektive në Muzeun Kombëtar

  Katolikët në Shkodër kremtojnë festën e Zojës, famullia e qytetit merr emrin 'Zoja e Shkodrës'

  'A flasim për burrat!?', komedia që argëtoi korçarët! Regjisorja: Përveç notave te humorit përcjellë edhe leksione për jetën

  Nga rruga si shkrimtar, poetët e rinj si dhe vizioni për të ardhmen…, Albatros Rexhaj rrëfehet për Report Tv: Kush mundet të më kritikoj mua?

  Korçë, nis restaurimi i kishës së Shën Thanasit në Voskopojë! Ministrja shmang pyetjen për shtëpinë muze të Agollit në Maliq: Bëjmë atë të Tiranës